Piwa z gorszej partii

Często spotykam się ze stwierdzeniem, że piwo z promocji (np. z dyskontów) to tak zwana „gorsza partia„. Wczoraj kolega powiedział mi nawet, że struł się niedawno takim napitkiem. Zapytałem, czy smakowało inaczej niż zwykle? Być może udało mu się wyczuć nieprzyjemne nuty? Stwierdził, że nie, jednak na drugi dzień bardzo źle się czuł, choć wcale dużo nie wypił. To dało mu podstawę do twierdzenia, że zakupił gorsze piwo niż zwykle. Jak to jest z tymi gorszymi warkami?

piwo-zubr-promocja

Gorsze partie piwa to wina koncernów

Niezwykle często winę za „niesmaczne piwo” zrzuca się na koncern. Wiemy oczywiście, że ich piwa do najlepszych nie należą, jednak czy za gorszego niż zwykle (da się?) Carlsberga rzeczywiście należy winić browar? Nie! Browar nie psuje swojego piwa.

Pierwszy argument: duży browar dopasowuje się do konsumenta. To nie jest tak, że koncerny nie umieją uwarzyć dobrego piwa. To Wy chcecie takie piwo pić! Jest popyt – jest więc i podaż. Lubisz Okocimia? Jest więc duża szansa, że wciąż będziesz go pił, bo Ci smakuje. Smak ten się nie zmienia. Dochodzimy do drugiego argumentu

Duże browary mają masę aparatury i testerów, którzy dbają o to, aby każde (powtarzam: KAŻDE) piwo smakowało identycznie. „Na wyjściu”, kolejne piwo smakuje więc tak samo, jak poprzednie. Należy się koncernom ukłon za to, że pomimo zmieniających się warunków, które wpływają na własności składowych piwa, wciąż potrafią robić identycznie smakujący napój. Mniejsze browary mają z tym problem. Jedna warka może różnić się od drugiej, bo po prostu coś poszło nie tak. W koncernówkach to się nie zdarza.

Rozlew Tyskiego. Źródło: Materiały Promocyjne KP

Rozlew Tyskiego. Źródło: Materiały Promocyjne KP

Trzeci argument: Po co psuć piwo, skoro chce się go sprzedawać jak najwięcej? Przecież jeżeli w danej restauracji nie smakuje Ci jedzenie, to wątpliwe jest, abyś znów do niej wstąpił czy polecił ją znajomym. Browarom zależy na tym, aby trafić w Twoje gusta. Jeśli nie trafią (bo zrobią gorsze piwo na przykład dla Biedronki), to jest duża szansa, że więcej tego piwa nie kupisz. Oni zaś odnotują stratę.

Ostatni argument: Piwo przebywa długą drogę od browaru do sklepu. Składowane jest w hurtowni, gdzie jego smak może ulec zmianie. Temperatura (także zmienna), nasłonecznienie, wstrząsy i wszystko to, co może spotkać piwo w drodze z rozlewni do Twoich ust, ma znaczenie. Jeśli więc w jednym sklepie Tyskie Ci nie smakuje, a w drugim wydaje się smaczniejsze,  to prawdopodobnie ktoś w całym dystrybucyjnym łańcuchu po prostu zawinił.

Laboratorium, w którym badane jest piwo. Źródło: Materiały Promocyjne KP

Laboratorium, w którym badane jest piwo. Źródło: Materiały Promocyjne KP

Powtarzalność piw koncernowych

„Pierwszą i najważniejszą domeną piw koncernowych ma być ich powtarzalność. O to producenci dbają najbardziej, no i co z tym związane, również oczywiście o wizerunek marki.”  – pisze mi Bartosz Nowak z Małe Piwko Blog – „Kupując Żubra, czy Tyskie gdziekolwiek w Polsce, masz mieć gwarancję, że wszędzie będzie smakował tak samo. Dlatego też koncerny nie będą narażać swojej marki, robiąc kilka wariantów i dzieląc je na gorsze i lepsze. Piwo nie musi być smaczne i wyraziste (nawet nie powinno), musi być przede wszystkim powtarzalne. Jest to zatem kolejny identyczny mit, jak ten, że polskie koncerniaki na eksport są „z lepszych warek” niż te nasze krajowe. Kompletna bzdura.”

„Odczuwane różnice najczęściej wynikają z ludzkiej psychiki, bo kiedy klient widzi w Biedronce Tyskie w powiększonej puszce, ze znacznie niższą ceną niż normalna puszka w zwykłym sklepie, to od razu kombinuje, że coś musi być nie tak. A to jest zupełnie to samo piwo, co w sklepie obok.” – kontynuuje Bartek.

PS. Nie mówimy oczywiście o ewidentnym zepsuciu piwa, ale takie błędy zdarzają się raczej browarom mniejszym. Dobrym przykładem jest Browar Amber, który warzy bardzo „nierówno”. Gościszewo ma także z tym ponoć problemy…

Po więcej piwnych mitów zajrzyjcie na kanał Kopyra na YouTube. Wierzycie w spirytus w piwie? Proszę bardzo: klik. Bartek także kilka mitów już obalił.

 •  
 •  
 •  
 •  

16 komentarzy

 1. Jak doiłem Tyskie to chcąc dokonać zakupu piwa zwykle udawałem się z ekipą do jednego ze sklepów za ulicę. Ludzie ode mnie kupowali w Zielonym Jabłuszku, ale zazwyczaj musieli się jeszcze przespacerować ze mną 50m do Totala, bo ich Tyskacz nie był, hm, kwaśny. ; >

 2. czemu nie ma mojego komentarza ? :(

 3. Łomża export jest nieprzewidywalna , raz jest boska, inną razą kwaśna jak kapusta z beczki.

 4. zubra nie pije , dzis kupilem tyskie w biedronce i siki weroniki nie tak tyskie powinno smakowac dodam

 5. pije dużo piwa jednego gatunku (sztandarowe z Lublina) i z moich subiektywnych obserwacji wynika, że jest ono najlepsze gdy za oknem jest zimno. Gdy sezon jest w pełni (upały, długie weekendy, urlopy itd….) trafiałem na butelki z napojem o smaku, który odbiegał od normy (wynikającej z przyzwyczajenia). Nie znam się na logistyce, organizacji produkcji, ale mam wrażenie, że czasami albo technolog coś popsuł, albo przyspiesza się okres produkcji aby nadążyć za popytem.

 6. Ja powiem tak, nie piję zbyt często ale swoje wypiłem… Jeżeli nie ma różnicy pomiędzy jedną partycją a drugą to jestem koniem który umie pisać, w innym przypadku to tylko ksywa. Skąd ten wniosek? Piłem różne piwa i raz smakowały innym razem nie. Znajoma opanowała kwestie żubra lecz mi do gustu przypadła warka, i przez nią trafiłem na ten blog. a więc GÓW*O prawda, iż tylko kwestia podróży może wpływać na piwo (ewentualnie mniejsze browary).
  A więc wnioski z miejsca gdzie światło nie dociera wyjęte…

 7. to nie prawda że koncerny nie zmieniają skladu piwa. Kiedys Lech po otwarciu butelki dawał zapach konopi indyjskich a od pewnego czasu smakuje jak każdy inny koncernowy sikacz. To samo można powiedzieć z Tyskim i Zywcem. Kiedys dobre teraz podpucha i lipa bez miodu.

 8. Z moim doświadczeniem po prostu nie mogę się zgodzić z tymi argumentami. Nie wiem w czym rzecz, ale testowałem to kilkukrotnie. Wypicie 3 puszkowych ‚tyskaczów” czy „żywczyków” z biedry, kończy się o wiele gorzej niż zakup 3 podobnych piw butelkowych w sklepie i wypicie ich kulturalnie ze szkła w domu. Całkiem inne bóle przestrzałowe głowy, mniej toksyczne gazy okrężnicze itp. To naprawdę nie jest kwestia wmówienia sobie. Po tych śmugsach z dyskontu mam zawsze jakby zatrucie organizmu – wielu znajomych podobnie. Odpowiedzieć może chyba tylko jakieś laboratorium a nie wg. zasady „logiczne byłoby gdy koncern robił/ nie robił czegoś tam…” Konsument nigdy się nie dowie, co opłaca się bardziej koncernom.

 9. Jest też kwestia subiektywnego odbioru smaku piwa, na smak wpływa też to co jemy przed i nie tylko. Ostatnio polubiłem Ciechana Wybornego, pierwsza degustacja odbywała sie w temperaturze pokojowej żeby wylłapać jak najwięcej, a potem to juz z lodóweczki wyciągnięte do 20-30min przed wypiciem. Ostatnio miałem problem z zatokami i gdy wypiłem owego Ciechana
  miałem mieszane uczucia, pohawiły sie nowe smaki nie koniecznie pozytywne.

 10. Witam, przedstawię się na początek, alkoholikiem nie jestem ale tak mówi każdy alkoholik. Ja jestem miłośnikie piwka ale nie jestem koneserem ani degustatorem ,znawcą smaku czy też wytrawnym krytykiem znającym branże tak jak prowadzący tego bloga (którego bardzo serdecznie ale to bardzo serdecznie pozdrawiam) . Jak mi piwo smakuje to uważam bez względu na markę że jest dobre a jak nie , to nie i już.
  Coś jednak jest na rzeczy, nieraz koncerniaki bo tylko taki piję smakują naprawdę różnie. Jeden z wielu dowodów z autopsji. Będąc w lidlu spotkałem Carlsberga 0.66 l w dobrej cenie 2,22. Nabyłem cały karton chyba było 20 szttuk, piłem go przez ok 3-4 dni. Nie był w smaku normalnym, nieraz go miałem to wiem , ale cała ta partia mi nie wchodziła ze smakiem. Podobnie miałem z czeskim budweiserem ( cały karton też z lidla) . w obu tych opisanych przypadkach nie można zwalać winy na to że akurat w tym dniu miałem niedyspozycję smakowo zdrowotną bo jak pisałem wcześniej , piłem te piwa przez kilka dni. Z tymi markami piwa miałem to tylko jeden raz. A jesten częstym klientem w czasie takich promocji w lidlu. Pozdrawiam P.

Dodaj komentarz

*

© 2013-2017 Piwolucja.pl

Theme by Anders NorenUp ↑