Blisko 4 miesiące temu rozpocząłem na Facebooku cykl #LekcjaPiwna. Mniej więcej co tydzień przekazuję szybką, ważną i ciekawą informację dotyczącą naszego ulubionego napoju. Mój blog — z początku nastawiony na szerzenie wiedzy — w ciągu tych ponad dwóch lat mocno ewoluował. Nie chcę porzucać misji, jaką jest edukowanie osób, odkrywających dopiero świat piwa. To Dla Was powstał ten blog oraz cykle „Piwna Edukacja” oraz właśnie „Lekcja Piwna”. Poniżej zebrałem wszystkie dotychczasowe 10 grafik. Podawajcie dalej, dzielcie się wiedzą z przyjaciółmi, edukujcie i odkrywajcie!
Jednostki goryczy, czyli IBU [więcej…]
Chmiel jako składnik piwa [więcej…]
Pasteryzacja piwa [więcej…]
Piwo z koncentratu – metoda HGB [więcej…]
Otwarte kadzie [więcej…]
Niepożądane zapachy w piwie [więcej…]
Wąchaj piwo! [więcej…]
Pełny skład piwa [więcej…]
Style piwne, które Cię zaskoczą
Piwo z gorszej partii [więcej…]
PS. Jeśli jesteś spostrzegawczy, to zauważysz, że numeracja jest zaburzona :)
PPS. Mam zamiar kontynuować cykl. Jeśli uważasz, że jest on przydatny, pacnij w like poniżej. Bardzo to doceniam. Dziękuję!
11 mar 2015 at 20:55
Linki w większości nie działają.
11 mar 2015 at 21:00
Wielkie dzięki – poprawiłem!
11 mar 2015 at 21:17
Proszę :)
11 mar 2015 at 23:40
1. IBU mówi wyłącznie ile zizomeryzowanych alfa-kwasów jest w piwie (ile mg w litrze piwa). Gorzkość piwa to odczucie subiektywne i nie jest skorelowane w 100% z wartością IBU.
3. Wpływa jeśli jest źle przeprowadzona, niektóre regionalne browary miały problemy z przepasteryzowywaniem swoich piw (za długo, za wysoka temp.).
3. HGB dobrze użyte ma taki sam wpływ na finalną jakość piwa jak dobrze wykonana pasteryzacja – czyli żadne. Większą role odgrywa oszczędzanie na surowcach.
5. Smród to pojęcie względne, jednym śmierdzi piwo, gdzie użyto słodu wędzonego torfem lub bakterii kwasu mlekowego, innym pachnie aldehyd octowy (zielone jabłko) i estry w lagerze. Skupiałbym się na tym co jest niezamierzonym błędem w technologii produkcji piwa.
9. Piw w koncernach się nie wylewa, jeśli np. drożdże naprodukują za dużo estrów. Ale też nie idą one specjalnie do dyskontów.
12 mar 2015 at 10:46
Shame on me. Powinienem był dla każdego punktu zrobić osobną infografikę z miliardem gwiazdek i dwa osobne artykuły ze wszelkimi niuansami, poparte literaturą fachową, badaniami z biologii i wynikami badań krwi – tak przy okazji.
12 mar 2015 at 00:10
To piwa nie robi się z chmielu…? Szok :) A cykl przydatny – zawsze takie teksty przesyłam dalej.