6 polskich browarów, które warto obserwować w 2016 roku

Rok temu zaproponowałem Wam 6 browarów, które warto było obserwować w 2015.  Moje typy się sprawdziły, chociaż nie mogłem oczywiście przewidzieć wielu świetnych piw i pewnych zmian na rynku. Trafiło się kilka petard i świetnych nowych inicjatyw. W tym roku również proponuję Wam 6 browarów, którym warto się w 2016 przyglądać. Jestem jednak przekonany, że rynek ponownie mocno nas zaskoczy. Na to liczę!

Trzech Kumpli

browar-trzech-kumpli-piwa

Niesamowicie solidna marka, która nie obniża lotów. Dopracowane nowe piwa, stabilna jakość kolejnych warek i brak poważnej wtopy. Doskonale operują chmielem, wyciągają z niego to, co najlepsze, zamiast nawalić granulatu do kotła. Pan IPAni to mistrzostwo świata; jedno z najlepszych polskich piw, jakie piłem w ubiegłym roku.

W 2016 roku powinni nadal tworzyć dopracowane piwa. Bez fajerwerków i porąbanych pomysłów, za to świetne jakościowo. Doszlifowane. W tym momencie to jeden z najsolidniejszych browarów w Polsce.

Browar Piwoteka

browar-piwoteka-piwa

W 2015 roku udowodnili, że potrafią odkopywać niesamowicie nietypowe, często zapomniane piwne style. Szacunek za cottbusera, gotlandsdricke, stout śledziowy i świetne gose (recenzja). Jestem przekonany, że w 2016 roku uda im się odnaleźć jeszcze kilka stylów i zaproponować ciekawe połączenia, na miarę Ucha od Śledzia.

Znakiem rozpoznawczym Piwoteki powinno być odkopywanie stylów i odjechane eksperymenty.

Profesja

browar-profesja-piwa

Profesja to browar, mający szansę wskoczyć do najwyższej kraftowej ligi w Polsce. Podobnie jak trzech Kumpli, warzą świetne jakościowo piwa w znanych i lubianych stylach. Bez szaleństw i kombinacji. Przyjemne, przemyślane i dopracowane napitki. Ich piwa mają w sobie to „coś”, co powoduje, że chętniej sięgam po wariacje Profesji.

Namieszają na rynku, na którym słowo „premiera” traci na znaczeniu, a liczy się solidność, renoma i stała jakość.

Szpunt

night-wolf-browar-szpunt

Na początku byli ciekawostką, bo kto normalny odważyłby się warzyć w Korebie? Pierwsze piwa nie tyle nie zachwyciły, co były po prostu słabe. Wraz ze zmianą wzornictwa etykiet (strzał w 10!) skoczyła także jakość.

Jeżeli utrzymają poziom, mają szansę pozamiatać. Szpunt szykuje pewne zmiany. O ile nie będą cierpieli na sraczkę wydawniczą i będą tworzyć bardzo dobre piwa, mocno namieszają.

Hopkins

browar-hopkins-lśnienie

Premiera dwóch piw rzutem na taśmę, przed końcem ubiegłego roku. Dwa świetne, solidne, dopracowane piwa. Lśnienie to godny przeciwnik dla Pan IPAni. Jak tak dalej pójdzie i nie osiądą na laurach, będzie to browar, po który należy sięgać. Muszą tylko zadbać o jakość, a wszystko się sprzeda.

Baba Jaga

browar-baba-jaga-black-widow

Wjechali z buta. Uwarzyli bezkompromisowego, asfaltowego stouta. Do tego black wheat IPA i szybko zabrali się za imperial stouta. Nie wiem, czy nie jest to najszybciej uwarzony w Polsce RIS, licząc od startu browaru. Warzą konkret piwa, z pewnymi niedociągnięciami. Piwowar uzdolniony i od razu widać, że Baba Jaga idzie na całość, nie biorąc jeńców. To mi się podoba! Warci obserwowania.

Wasze typy?

Czy rok 2016 będzie ciekawszy od 2015? Moim zdaniem będzie zaskakująco. Browary nie boją się eksperymentować, zaczęła się zabawa beczkami, wysokim ekstraktem i stylami bezkompromisowymi. Olimp zapowiedział wariację na temat piwa jopejskiego, receptury Browaru Absztyfikant. Browary odważają się na co raz więcej, bo co raz więcej się od nich wymaga.

Ja wymagam najbardziej solidności i stałej jakości. Solidność i powtarzalność – dwa słowa na rok 2016.

A jakie browary polecilibyście obserwować innym? Kto może namieszać i kogo warto mieć na oku? Spotkajmy się w komentarzach :)

17 Komentarzy

  1. Według mnie warto obserwować browar Brokreacja. Te piwa, które piłem były bardzo dobre, nie wiem jak z powtarzalnością. Do tego świetne etykiety, bardzo ładna i przejrzysta strona internetowa. Warzą odważnie i ciekawie – chociażby ostatnia kooperacja – Nafciarz. Wg mnie jest spory potencjał.

  2. artezan :D

    a i wkońcu czekam aż ktoś wypuści (jak artezan) dopracowanego RISa- ktory bedzie dlugo leżakowal, a nie po to, jest uwarzylismy i pora szybko sprzedać

    • RIS to piwo, które trudno sp*** moim zdaniem ;)

      • jednak da się, wystarczy poczytać opinie w necie na temat polskich risów- poza PracowniaPiwa i Artezanem reszta to przecietne/kiepskie interpretacje

        • W najbliższą sobotę będzie można się przekonać, czy do tego grona dołączy Brokreacja. Od paru dni nie mogę doczekać się premiery ich RISa.

  3. Ja się zawiodłem na Pan IPAni, jak dla mnie bez rewelacji. Za to Blackcyl pozamiatał.

  4. Piwoteka jak najbardziej, wydaje mi się też że z tymi nieco zapomnianymi stylami znaleźli bardzo fajną niszę i mam nadzieję że będą temat kontynuować pomimo odejścia Marcina Chmielarza. Doppel Weizenbock na to wskazuje :)
    Z oczywistości: Pracownia Piwa. Już zaczyna mocno, w planach u nich widziałem wariacje na temat Mr. Hard’s Rocks, będzie ciekawie. Mam wrażenie (i nadzieję) że w tym roku zacznie się mocno wgryzać w światowe top100 browarów.
    Raduga: zapowiedziane RISY 21 i 24 o ile dobrze pamiętam i 24 barley wine. No i oni potrafią dosypać ciekawie do kotła.
    Kingpin: z tych samych powodów co trzech kumpli.
    Widawa: nigdy nie wiadomo co odpali, ale ciemne piwa robi na poziomie od bardzo dobrego do światego topu.
    Artezan. Because its Artezan.
    Bazyliszek i Piwne Podziemie. Niechaj butelkują.

  5. Piwne Podziemie

  6. 1. AleBrowar,
    2. Pinta,
    3. Artezan,
    4. Kingpin,
    5. Solipiwko,
    6. Pracownia Piwa,
    7. Trzech Kumpli,
    8. Kormoran,
    9. Gościszewo,
    10. Browar na Jurze

    Na pewno nie warto – Dr. Brew, Wrężel i Kraftwerk!

  7. Trzech kumpli – pisałem o nich przy okazji ostatniego zestawienia :D
    https://piwolucja.pl/felietony/polskie-browary-w-2015-roku/
    I o ile generalnie robią dobre piwa to po zmianie browaru zarówno Pan IPAni jak i Califia były praktycznie niepijalne. Nie wiem czy piwa odzyskały formę ale chyba nieprędko zakupię butelkę (lanego z chęcią skosztuję jak będzie okazja). A taki Blakcyl już z nowego browaru był pyszny.

    No to oprócz marek znanych i lubianych czas wytypować coś na obecny rok:
    – baba jaga
    – brokreacja
    – hajer
    – profesja

    Mam nadzieję, że za rok też będzie zestawienie – zobaczymy co trafiłem :D

  8. Polecam piwo Namysłów Pils.

  9. Browar Zakładowy ma coraz ciekawszą ofertę. w sumie już od dawna jest w czołówce moim zdaniem.

  10. O kurde jest już 2017…..

  11. Witam
    Mam zapytanie… Gdzie można nabyć ww browary? chciałabym zakupić je do własnego domu wczasowego

  12. Upływ czasu potwierdza szanse Profesji na wzrost i rozwój w najwyższej
    lidze kraftowej w Polsce, czego im serdecznie życzę w Nowym Roku 2018,
    i dalej, dalej, dalej. Pozdrawiam Leopold

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *