Gwoździe w piwie. Rdza, ołowiane ciężarki albo skorodowana puszka. Każdy z nas inaczej odbiera ten posmak, który najłatwiej wyczuć chyba w każdym Raciborskim. Metaliczny posmak w piwie, przy czym jego intensywniejsze wersje posmakiem ciężko nazwać, bo skutecznie przykrywają wszelkie walory napoju. Skąd biorą, a skąd nie biorą się „gwoździe w piwie”?
Czy piwo w puszce smakuje metalem?
Puszka piwa pokryta jest wewnątrz warstwą specjalnego środka (lakieru), uniemożliwiającego kontakt piwa z – najczęściej – aluminium. Piszę „najczęściej”, bo z tego co wiem, niektóre puszki robione są ze stali (aczkolwiek jest to rzadkość). Płyn nigdy nie powinien mieć styczności bezpośrednio z puszką.
Wszelkie pitolenie o metalicznym smaku piwa z puszki możecie teraz szybko zdementować. Takie jest prawo, takie są wymagania uregulowane przepisami. Myślę, że Sanepid dobrałby się szybko do dupy, browarowi niedbającemu o zabezpieczenie pojemników, w których sprzedaje piwo.
Ciekawostka z Wikipedii: „Pierwsze produkowane w Polsce piwo puszkowe pojawiło się na rynku w 1991 roku dzięki firmie Legpol rozlewającej w Okocimiu piwo. Inauguracja produkcji piwa w puszkach 0,33 litra miała miejsce 26.02.1991 roku, co zostało uwiecznione poprzez umieszczenie na denku pierwszej partii puszek napisu INAUGURACJA 26.02.1991.”
Mit o metalicznym piwie z puszki, to nic więcej jak problem z logicznym myśleniem u niektórych osobników. Wystarczy chwycić puszkę i ugryźć albo polizać jej górną część. Czujesz metaliczny smak w ustach? To co się dziwisz, że niczym stary robol walący piwo prosto z puchy, smakuje Ci ono metalem? Stawiam kratę wybranego przez Ciebie trunku, że piwo z niewadliwej puszki, nalane do szklanki, nie będzie się różnić od tego z butelki.
Za metaliczny smak piwa odpowiada kapsel?
Pudło! O ile nie przeleżakujemy piwa w piwnicy, nie zabezpieczywszy kapsla przed korozją – metaliczność nie będzie wynikać z tego elementu. Kapsel jest zabezpieczony gumą od spodu. Zresztą stosuje się także odpowiednie środki, aby w przypadku jej braku nic do piwa się nie przedostało. Myślicie, że browar pozwoliłby sobie na niedopatrzenie w tej kwestii? Wątpię. No, chyba że chcą płacić kary.
Dlaczego niektóre piwa mają metaliczny posmak?
Odpowiedź jest prosta: skopany sprzęt w browarze. Ewentualnie zażelaziona woda używana do warzenia piwa. W każdym razie jony, na przykład żelaza, przedostać mogą się z instalacji. Powiedzmy, że browaru nie stać na sprzęt ze stali nierdzewnej. Posiada starą, nadszarpniętą instalację z czarnej stali albo innego ustrojstwa. Instalacja nawala, jaka by nie była.
Chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o piwie? Pobierz darmowego e-booka „15 pytań o piwo, wraz z konkretnymi odpowiedziami”. Zostaw mi swojego maila, a otrzymasz go w kilka minut :)
Browary raczej nie przyznają wprost, że nie mają kasy na odnowienie sprzętu czy zamontowanie nowego. Więc warzą na tym, co mają. A potem wychodzą metaliczne w smaku piwa, bo zbiornik ma na przykład zdartą powłokę.
Test skórny na metaliczność w piwie
Fajny trick, którym możesz zaszpanować przed znajomymi.
Maczacie palec w piwie i rozcieracie próbkę na skórze. Jeśli po powąchaniu skóry w tym miejscu wyczujecie miedziaki, to z piwem jest coś nie tak z powodu czynników zależnych od browaru. Przeważnie będzie to spieprzona instalacja. Jeśli miedziaków nie wyczujecie, to metal pochodzi prawdopodobnie od chmielu. Zdarza się i tak. Nieraz się o tym przekonałem.
Teraz już wiesz, że ani puszka, ani kapsel nie odpowiadają za metaliczny smak piwa.
Cieszę się, że mogłem Cię czegoś nauczyć. Jeśli doceniasz mój czas, pacnij w like poniżej. Dzięki!
27 mar 2014 at 13:02
Browar może mieć część tanków dobrych, a część uszkodzonych, dlatego można trafić na dobry porter i żelazisty porter. :D
27 mar 2014 at 13:20
Wiele starszych browarów ma problem z kadziami czy tankami bo niezbyt kalkuluje się im co warkę naprawiać powłokę wewnątrz zbiornika specjalną żywicą. Po tym wszystkim trzeba całość odkażać itp.
Takie problemy z metalicznością miał i chyba dalej ma Browar Zamkowy w Cieszynie, gdzie warzą porter z Żywca i Brackie tak jak wspomniałeś, ale także wiele browarów domowych, które warzą np. w instalacjach RIMS/HERMS.
Test skórny jest tutaj dobrym wyznacznikiem, bo można też określić czy metaliczność pochodzi z procesu produkcyjnego czy też np. z chmieli. Jeśli wina leży po stronie browaru to na dłoni czujesz monety, ale także świeżą krew (taką po głębokim rozcięciu np. ręki) i aramentem. Jeśli metaliczność pochodzi z chmielu to czujesz na dłoni taki specyficzny ziołowy zapach jak z herbatek ziołowych, coś jak mieszanka pokrzywy, kopru itp.
27 mar 2014 at 15:36
W końcu ktoś mi to wyjaśnił, przestałam pić piwo Lech, bo dla mnie po prostu śmierdzi! ja nie wiem co się stało, ale od kilku lat czy Lech z butelki, czy z puszki po prostu wali metalem! nie wiem dlaczego nic z tym nie zrobią
27 mar 2014 at 22:07
No i nagle wszystko stało się jasne :) dzięki
12 kwi 2014 at 00:02
Część puszek jest robionych z metalu z kadłubów atomowych łodzi podwodnych. ;>
4 sty 2015 at 19:20
Metaliczny posmak w piwach produkowanych w dużych browarach w 99% nie jest powodem uszkodzenia tanku, żelazo wypłukiwane jest z perlitów na etapie filtracji. :)
17 sty 2015 at 19:29
To chyba w Żywieckim Porterze pominęli ten element bo jedzie gwoździami
1 mar 2016 at 16:12
No nie wiem, robiliśmy z kumplami test. Mieliśmy 5 piw butelkowych i tych samych puszkowych. Na ślepo (po przelaniu) i tak z łatwością rozpoznałem te puszkowe… skoro puszki są takie super, to czemu najlepsze browary choćby w Polsce z nich nie korzystają?
1 mar 2016 at 21:21
Ta sama warka i piwo, rozumiem? W takim razie jesteś niesamowicie dobrym sensorykiem. Jednym na milion :)
Mniejsze browary nie mają linii do puszkowania, bo to dodatkowy koszt i wydatek. Druga sprawa, że istnieje silnie zakorzenione przekonanie, że piwo w puszce jest dla meneli.
1 paź 2017 at 15:20
Ciechan AIPA tez wali gwozdziem, a myslalem, ze tutaj sie postarali … teraz liczy sie tylko kasa :(
Zreszta Doctor Brew Kinky Ale tez cholernie przereklamowane … a wolaja sobie za to prawie 10zl … nie tedy droga panowie „doktorzy”
19 lip 2018 at 12:06
Dawniej tago nie było tersz nwo i metal ma być w powietrzu wodzie jedzeniu lekah itp zebyśmy szybciej umierali poprostu przestalem pić piwo jak poczułem ten dziwny smak
18 paź 2023 at 18:11
Zrobiłem sobie piwo domowe, któreś z kolei. To, które pije teraz smakuje jakbym lizał szynę kolejową!!! Smak żelaza…a zakapslowałem nowymi kapslami. Przy poprzednich nie było takiego problemu.