Nowy piwny podcast: „Na dnie fermentora”. Nie zawiedziecie się!

Angażuję się w sporo inicjatyw piwnych. Lubię wspierać ciekawe akcje, wymyślać infografiki (takie jak ta, albo ta), stworzyłem e-booka, wraz z Bartkiem prowadzę live’a Lekko pod wpływem. W grudniu zaproponowano mi zajęcie sobie czasu czymś jeszcze. Jurek z Jerry Brewery zapytał mnie wprost: „Ziomeczku, robimy podcast o piwie?„. „Podcast!?” – pomyślałem i zacząłem zliczać podcasty, które znam. Wystarczyła jedna dłoń. Później podcasty, jakich kiedykolwiek słuchałem. Zatrzymało się na kciuku i palcu wskazującym. W tym jeden zagraniczny. „Wchodzę w to!” – odpisałem. Tylko dlaczego?

Jurek nakreślił mi ciekawą wizję tego, co chce zrobić. Tutaj nie chodziło o rzucenie się w pijanym tańcu na kilka tematów piwnych. Był pomysł, pełen zamysł i argumenty. Pod stołem poszła koperta i krata piw z Brokreacji. Dobiliśmy targu, dobyłem dyktafonu i trochę pogadałem o piwie. Wyszła z tego — nie boję się użyć tego słowa — zajebista rozmowa o piwie.

Ja po prostu wierzę, że wraz z Jurkiem i Kubą z The Beervault mamy coś ciekawego do przekazania. Każdy z nas reprezentuje inne spojrzenie na piwo. Jesteśmy jak trzyosobowa zmiana w meczu piłkarskim, przy stanie 0-1. Tak, jak każdy piłkarz ma inne zadanie do wykonania, by chociaż dowieźć remis, tak każdy z nas reprezentuje odmienny „sektor”.

Kuba otworzył multitap w Mikołowie Katowicach (idźcie tam!). Jurek dołączył do załogi Brokreacji. Ja stoję tylko i wyłącznie po stronie konsumentów. Jestem czysty, nieskalany jak osesek.

Z różnymi poglądami, informacjami i podejściem. Postanowiliśmy wjechać z buta z dobrze przygotowanym podcastem o piwie. Świetnym jakościowo, z przemyślaną formułą, najlepszym dżinglem w historii piwnej blogosfery, dłuższym od filmików Kopyra.

Można posłuchać na przykład podczas zmywania naczyń czy mycia fermentorów. Nikt się nie obrazi! :)

Słuchaj „Na dnie fermentora” na iTunes >>>

Przekonałem? To teraz tutaj dajesz suba, polub nas na Facebooku, a poniżej odsłuchujesz co mamy do powiedzenia na takie tematy:

 • Prognozy na rok 2017
  – Jakie piwa będą najpopularniejsze?
  – Czy aromaty w piwie zyskają fejm?
  – Czy klasyka (pilsy, weizeny) będzie często warzona przez rzemieślników?
  – Ile browarów powstanie, a ile upadnie?
  – Czy zapowiadany kryzys nadejdzie? A jeśli tak, to jakie będą symptomy?
  – Jak powiększyć popyt na rynku kraftowym? Kto to powinien zrobić?
  – Rynek z perspektywy konsumenta/browaru/knajpy. Co się zmieni, a co będzie po staremu?
 • Czy porter bałtycki jest sexy?
  – Pomysłodawca Baltic Porter Day 2017 — Marcin „Mason” Chmielarz — o porterach.
  – Pierwszy Porter Bałtycki, którego spróbowaliście i jak Wam wtedy smakował?
  – Czy ten styl jest na tyle interesujący, że warto go „czcić” osobnym świętem? Czy nie jest to kolejny element nadmuchujący „bańkę piwną”?
  – W Polsce się dymi czy porteruje? Jakie piwa powinny być znakiem rozpoznawczym naszego piwowarstwa i dlaczego? Czy Polska w ogóle ma szansę wypracować taką rozpoznawalność jak Czechy i pils czy Niemcy i weizen?

Czekam na Wasze opinie w komentarzach! 

PS Podcast miał się pierwotnie nazywać „Za piętnaście pinta”.

PSS Posłuchacie nas co około miesiąc :)

7 Komentarzy

 1. Słuchałem, warto, polecam :)

  A z tego co kojarzę, to Kuba założył knajpę w Mikołowie, a nie Katowicach :)

 2. Nie słuchacie radia? Poor you. Nie oglądam TV, bo to strata czasu, ale radio taaak. Brakuje w nim audycji piwnej, np. w Trójce albo moim lokalnym RDC (Radio Dla Ciebie) by się przydała…

 3. Sam miałem przyjemność wypić kilkuletniego Komesa (nie przypominam sobie, która to była warka) i również pamiętam ten smak do dzisiaj. Trunek piło się z wyjątkową łatwością przy pełni smaku – budującego coś na wzór: ciemnych owoców jak śliwka węgierka, czy sok z bzu czarnego w czekoladzie. Ale ostatnio wypiłem Królewskie 12 letni Porter, i można napisać, iż spokojnie dorównywał jak delikatnie nie przewyższył w/g mnie opisywanego wyżej smaku.

 4. Hej, świetna inicjatywa! Planujecie zawitać z podcastem na iTunes?

  • Każdy podaje inny serwis :) Zobaczymy, czemu nie. iTunes brzmi dobrze :)

   • iTunes jest najbardziej uniwersalny i, chyba, każda aplikacja podcastowa go obsługuje.
    Niektórzy (np. ja :P) mają awersję do słuchania podcastów na YT. Chyba kwestia przyzwyczajenia, słuchanie paru godzin dziennie podcastów od kilku lat robi swoje…

 5. Cast box niby obsluguje ituns a ja tam widze ttlko dwa odcinki …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *