6 polskich browarów, które warto obserwować w 2015 roku

Pierwszy kwartał 2015 roku za nami, przed nami kolejne trzy. Browary dwoją się i troją, aby prezentować nam nietuzinkowe piwa. No… może nie wszystkie. Rok 2015 będzie rokiem dużych zmian na rynku, który powoli się wysyca. Niektóre inicjatywy upadną, inne — wyrastając nie wiadomo skąd — przyciągną naszą uwagę i utorują sobie drogę do władzy nad naszymi podniebieniami. Rozpoczną się (już się rozpoczęły!) akcje z blogerami i przerzucanie budżetów w marketing. Bo uwarzyć IPA już nie wystarczy. Trzeba czymś się wybić.

Poniżej prezentuję Wam krótką listę browarów, które w tym roku warto obserwować. Nie jest to spis inicjatyw, które na pewno się wybiją. To raczej lista stworzona pod założenie, że każda ciekawostka i novum to pomysł na zaistnienie. Chociażby dlatego, że ludzie czekali na jakieś działanie, bądź pomysł sam w sobie jest szalony :)

Artezan wreszcie w butelkach

czarnawolga-artezan

Czekaliśmy na ten moment bardzo długo. Artezan to browar, który w zasadzie olewa marketing i po prostu robi świetne piwa. Rzadko zdarzają się im wpadki, a warki są raczej powtarzalne. To ścisła czołówka polskiego piwowarstwa rzemieślniczego. Warto ich obserwować nie tylko dlatego, że mają na siebie pomysł i konsekwentnie zaskakują. Od niedawna butelkują swoje piwa i warzą w nowym browarze, więc nie będzie już problemu z dostępnością. Dotychczas chcąc spróbować wyrobów Artezana, trzeba było pruć do pubu, gdzie podpięto beczkę. A ta beczka i tak schodziła na pniu.

Browar Szpunt warzący w Korebie

Pierwszy browar rzemieślniczy, który warzy w niesławnym Browarze Koreb w Łasku. Czy może być coś bardziej szalonego niż nowomodne warzenie piwa w miejscu spisanym przez craftofili na straty? Ja już próbowałem ich piwa i było średnie. Jestem ciekaw, jak sytuacja się rozwinie. Jeśli okaże się, że Szpunt robi przynajmniej dobre piwa, to będzie to dowód na niekompetencję piwowarów z Koreba. I jestem przekonany, że prędzej czy później dojdzie do jednej z dwóch sytuacji. Piwowarzy się czegoś poduczą i zmienią swoje podejście albo wywalą Szpunt z Koreba i browar poszuka innego miejsca. Warto obserwować tę inicjatywę.

AleBrowar i braggot

AleBrowar ma masę fajnych pomysłów, ale to nie dla samego piwa warto ich obserwować. Po pierwsze, pracują nad otwarciem własnego browaru. Po drugie: będą współorganizować Festiwal Prawdziwego Piwa w Łebie. Po trzecie w końcu — i to jest petarda — chcą wypuścić na rynek miód pitny! A dokładniej braggot, czyli lżejszą, nachmieloną wersję, która dojrzewa nieco krócej i daje się serwować z beczki. Co tam browar, co tam targi. Braggot!!! :D

Przeczytaj mój wywiad z Bartkiem Napierajem z AleBrowaru. Zdradza w nim nieco planów i swoje podejście do rynku piwa w Polsce.

Browar Spółdzielczy z Pucka

Ciekawa inicjatywa, pokazująca jak wiele w kwestii browarnictwa można wymyślić. Browar ten działa w Pucku i zatrudnia osoby niepełnosprawne w ramach spółdzielni socjalnej. Z tego co widziałem uwarzyli już pierwsze piwo (pale ale). Inicjatywa godna pochwały! Podoba mi się na tyle, że już skontaktowałem się z włodarzami, bo chciałbym ich odwiedzić. Mam nadzieję, że plan wypali, a Wy już niedługo będziecie mieli okazję o nich u mnie przeczytać. Warto ich obserwować, bo chociaż jest to mały browar, to pracownicy na pewno wkładają w to co robią dużo serca.

Chmielogród (Browar Piwna & Degustatornia)

Pomysł z mojego Gdańska.

Na początku, do tej inicjatywy byłem nastawiony sceptycznie. Pierwsze piwo mi nie smakowało, któreś kolejne mnie nużyło. Okazało się, że były to wpadki z pierwszymi warkami i już kolejne warki były naprawdę smaczne. W ubiegły piątek piłem najnowsze piwo Chmielogrodu, Garbatego Niziołka (Rye IPA) i powiem szczerze, byłem bardziej niż zadowolony. Gęste, gładkie, ekstremalnie pijalne. Na tyle, że wypiłem trzy i popiłem Big Cycem, także z Browaru Piwna (mniam!).

Sam projekt zmierza powoli do końca, chociaż z tego co słyszałem, nie będzie to koniec ostateczny. Warto Chmielogród obserwować nie tylko dlatego, że przedstawia dobrze przemyślaną koncepcję i proponuje pewien pomysł na serię piw. Chmielogrodzianie warzą od jakiegoś czasu w Witnicy i jest to chyba jedyny PROJEKT, przeniesiony do dużego browaru. Więc ich wyroby spotkać możecie już na półkach w sklepie. Warto spróbować.

Twój wybór

Czy Twoim zdaniem zapomniałem o jakimś browarze? Poczynania którego browaru, Twoim zdaniem, warto w tym roku obserwować? Czekam na Ciebie w komentarzach, poniżej :)

11 Komentarzy

  1. Oczywiście browar Pracownia Piwa – z tych samych powodów co Artezan – teraz też większe ilości ich wyrobów mają pojawiać się w butelkach.

  2. Pracownia, Artezan, Pinta, Alebrowar to raczej pewniaki i wiadomo, że trzeba obserwować.
    Po zmianie browaru i ostatnich piwach (pan i pani, califia) moim zdaniem trzeba spojrzeć na browar trzech kumpli – mają szansę się wybić.

  3. Przecież Alebrowarowi nie wypaliła ta budowa. Na razie oby.

  4. Piwne Podziemie!

  5. Kormoran – już puścili Rosanke, a może wypuszczą kolejną Podróż :)

  6. Nie ma takiego btowaru jak Pinta czy Alebrowar :)

  7. JA kibicuję Radudze :)

  8. Browar Koreb? To się nie może udać, najgorsze piwa jakie pilem, Tatra przy tym to rarytas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *