6 polskich browarów, które warto obserwować w 2015 roku

Pierwszy kwartał 2015 roku za nami, przed nami kolejne trzy. Browary dwoją się i troją, aby prezentować nam nietuzinkowe piwa. No… może nie wszystkie. Rok 2015 będzie rokiem dużych zmian na rynku, który powoli się wysyca. Niektóre inicjatywy upadną, inne — wyrastając nie wiadomo skąd — przyciągną naszą uwagę i utorują sobie drogę do władzy nad naszymi podniebieniami. Rozpoczną się (już się rozpoczęły!) akcje z blogerami i przerzucanie budżetów w marketing. Bo uwarzyć IPA już nie wystarczy. Trzeba czymś się wybić.

Poniżej prezentuję Wam krótką listę browarów, które w tym roku warto obserwować. Nie jest to spis inicjatyw, które na pewno się wybiją. To raczej lista stworzona pod założenie, że każda ciekawostka i novum to pomysł na zaistnienie. Chociażby dlatego, że ludzie czekali na jakieś działanie, bądź pomysł sam w sobie jest szalony :)

Artezan wreszcie w butelkach

czarnawolga-artezan

Czekaliśmy na ten moment bardzo długo. Artezan to browar, który w zasadzie olewa marketing i po prostu robi świetne piwa. Rzadko zdarzają się im wpadki, a warki są raczej powtarzalne. To ścisła czołówka polskiego piwowarstwa rzemieślniczego. Warto ich obserwować nie tylko dlatego, że mają na siebie pomysł i konsekwentnie zaskakują. Od niedawna butelkują swoje piwa i warzą w nowym browarze, więc nie będzie już problemu z dostępnością. Dotychczas chcąc spróbować wyrobów Artezana, trzeba było pruć do pubu, gdzie podpięto beczkę. A ta beczka i tak schodziła na pniu.

Browar Szpunt warzący w Korebie

Pierwszy browar rzemieślniczy, który warzy w niesławnym Browarze Koreb w Łasku. Czy może być coś bardziej szalonego niż nowomodne warzenie piwa w miejscu spisanym przez craftofili na straty? Ja już próbowałem ich piwa i było średnie. Jestem ciekaw, jak sytuacja się rozwinie. Jeśli okaże się, że Szpunt robi przynajmniej dobre piwa, to będzie to dowód na niekompetencję piwowarów z Koreba. I jestem przekonany, że prędzej czy później dojdzie do jednej z dwóch sytuacji. Piwowarzy się czegoś poduczą i zmienią swoje podejście albo wywalą Szpunt z Koreba i browar poszuka innego miejsca. Warto obserwować tę inicjatywę.

AleBrowar i braggot

AleBrowar ma masę fajnych pomysłów, ale to nie dla samego piwa warto ich obserwować. Po pierwsze, pracują nad otwarciem własnego browaru. Po drugie: będą współorganizować Festiwal Prawdziwego Piwa w Łebie. Po trzecie w końcu — i to jest petarda — chcą wypuścić na rynek miód pitny! A dokładniej braggot, czyli lżejszą, nachmieloną wersję, która dojrzewa nieco krócej i daje się serwować z beczki. Co tam browar, co tam targi. Braggot!!! :D

Przeczytaj mój wywiad z Bartkiem Napierajem z AleBrowaru. Zdradza w nim nieco planów i swoje podejście do rynku piwa w Polsce.

Browar Spółdzielczy z Pucka

Ciekawa inicjatywa, pokazująca jak wiele w kwestii browarnictwa można wymyślić. Browar ten działa w Pucku i zatrudnia osoby niepełnosprawne w ramach spółdzielni socjalnej. Z tego co widziałem uwarzyli już pierwsze piwo (pale ale). Inicjatywa godna pochwały! Podoba mi się na tyle, że już skontaktowałem się z włodarzami, bo chciałbym ich odwiedzić. Mam nadzieję, że plan wypali, a Wy już niedługo będziecie mieli okazję o nich u mnie przeczytać. Warto ich obserwować, bo chociaż jest to mały browar, to pracownicy na pewno wkładają w to co robią dużo serca.

Chmielogród (Browar Piwna & Degustatornia)

Pomysł z mojego Gdańska.

Na początku, do tej inicjatywy byłem nastawiony sceptycznie. Pierwsze piwo mi nie smakowało, któreś kolejne mnie nużyło. Okazało się, że były to wpadki z pierwszymi warkami i już kolejne warki były naprawdę smaczne. W ubiegły piątek piłem najnowsze piwo Chmielogrodu, Garbatego Niziołka (Rye IPA) i powiem szczerze, byłem bardziej niż zadowolony. Gęste, gładkie, ekstremalnie pijalne. Na tyle, że wypiłem trzy i popiłem Big Cycem, także z Browaru Piwna (mniam!).

Sam projekt zmierza powoli do końca, chociaż z tego co słyszałem, nie będzie to koniec ostateczny. Warto Chmielogród obserwować nie tylko dlatego, że przedstawia dobrze przemyślaną koncepcję i proponuje pewien pomysł na serię piw. Chmielogrodzianie warzą od jakiegoś czasu w Witnicy i jest to chyba jedyny PROJEKT, przeniesiony do dużego browaru. Więc ich wyroby spotkać możecie już na półkach w sklepie. Warto spróbować.

Twój wybór

Czy Twoim zdaniem zapomniałem o jakimś browarze? Poczynania którego browaru, Twoim zdaniem, warto w tym roku obserwować? Czekam na Ciebie w komentarzach, poniżej :)

 •  
 •  
 •  
 •  

11 komentarzy

 1. Oczywiście browar Pracownia Piwa – z tych samych powodów co Artezan – teraz też większe ilości ich wyrobów mają pojawiać się w butelkach.

 2. Pracownia, Artezan, Pinta, Alebrowar to raczej pewniaki i wiadomo, że trzeba obserwować.
  Po zmianie browaru i ostatnich piwach (pan i pani, califia) moim zdaniem trzeba spojrzeć na browar trzech kumpli – mają szansę się wybić.

 3. Przecież Alebrowarowi nie wypaliła ta budowa. Na razie oby.

 4. Piwne Podziemie!

 5. Kormoran – już puścili Rosanke, a może wypuszczą kolejną Podróż :)

 6. Nie ma takiego btowaru jak Pinta czy Alebrowar :)

 7. JA kibicuję Radudze :)

 8. Browar Koreb? To się nie może udać, najgorsze piwa jakie pilem, Tatra przy tym to rarytas

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2021 Piwolucja.pl

Theme by Anders Noren