Browar Kormoran pokazuje ostatnio, że jest bardzo odważny. Mieliśmy już weizenbocka, był też Gruit Kopernikowski, a teraz czas na American India Pale Ale. Czuję, że seria „Podróże Kormorana” idzie w kierunku, w jakim wszyscy świadomi piwosze chcą, aby poszła – w kierunku piw dotychczas warzonych przez browary małe, rzemieślnicze. Rynek wciąż nienasycony, coraz to więcej osób odkrywa ciekawe piwa – to najlepszy moment, aby wkroczyć i dać posmakować czegoś ciekawego tym wszystkim, którzy dość mają już eurolagerów.
AIPA, czyli American India Pale Ale to styl piwa jakże odmienny od tego, co możemy spotkać na sklepowych półkach. Czas odwrócić się od marketingowych bełkotów o „wyraźnej goryczce”, piw „chmielowych” i innych tego typu, marketingowych wynalazków. Chcecie prawdziwego uderzenia boskiego, aromatycznego, wypełniającego nozdrza chmielu? Kormoran da Wam takie piwo. Nie, żeby nie można było dostać podobnych pyszności w Polsce – o nie! Panowie z PINTY, AleBrowaru, Widawy jak także browary mniejsze i restauracyjne także warzą IPA. Czym więc się tak jaram?
Browar Kormoran to pierwszy większy, polski browar, który wypuści stosunkowo łatwo dostępne India Pale Ale. Nietrudno kupić ich wyroby – o wiele łatwiej, niż piwa z browarów rzemieślniczych. To dlatego posunięcie Browaru Kormoran uważam za udane – eurolageropijcy (to mi się udało!) z zaciekawieniem spróbują czegoś nowego, a wtedy być może chętniej spojrzą na półkę z piwami droższymi, ale wartymi swojej ceny. Apluaz na stojąco dla pomysłodawców serii „Podróże Kormorana” – edukują przeciętnego Kowalskiego, pokazują nowy, nieznany mu jeszcze styl.
American India Pale Ale to piwo górnej fermentacji, pasteryzowane, chmielone na zimno. Przyprawiono je chmielami Cascade, Chinook, Citra, Centennial, Mosaic. Ma wyciągnąć 85 IBU (Czym są IBU?). Wiem, że chmielenie na zimno, ilość IBU czy wymienione powyżej chmiele nie wszystkim Wam cokolwiek mówi. Nie spoilując więc i nie wdając się w degustacyjny onanizm, można AIPA podsumować jednym zdaniem. To piwo treściwe, bardzo gorzkie i niesamowicie aromatyczne, w którym wyczujecie nuty żywiczne i cytrusowe. Mnóstwo cytrusów, mango i ananasy. Nie – to nie jest piwo smakowe.
Jestem ciekaw, czy Browarowi Kormoran uda się uwarzyć hit nadchodzących miesięcy. Czekam z niecierpliwością, aż ich AIPA trafi na półki sklepowe. A wtedy nie omieszkam podzielić się z Wami moimi odczuciami.
5 cze 2013 at 20:23
Podoba mi się jedna sentencja. 'Mnóstwo cytrusów, od mango po ananasa.’ – Moje pytanie – od kiedy mango, czy ananas to są cytrusy?? :O Pozdrawiam Tomek :)
5 cze 2013 at 21:00
I tutaj wychodzi pisanie na szybko – dziękuję Ci za wyłapanie błędu :)
5 cze 2013 at 21:03
:)
5 cze 2013 at 22:11
„American India Pale Ale to piwo górnej fermentacji, pasteryzowane, chmielone na zimno. Przyprawiono je chmielami Cascade, Chinook, Citra, Centennial, Mosaic. Ma wyciągnąć 85 IBU (w skrócie: jednostek goryczy). Wiem, że chmielenie na zimno, ilość IBU czy wymienione powyżej chmiele nie wszystkim Wam cokolwiek mówi.”
A propos tego… Błagam, zrób kiedyś serię edukacyjnych artykułów pt: (1) Jakie rozróżniamy typy fermentacji, (2) W jaki sposób chmieli się piwo, (3) Typy chmielu … etc. I jak to wszystko wpływa na smak piwa. Na pewno dużo osób wchodzących dopiero w piwny świat by to doceniło. Pozdrawiam i będę polował na AIPA od Kormorana.
5 cze 2013 at 22:45
Dziękuję za podrzucenie pomysłu :)
5 cze 2013 at 22:48
Wiem, że nie to powinno motywować blogera do pisania, ale drobna wskazówka: tego typu posty (zatytułowane w formie prostego pytania) to świetna sprawa pod wyszukiwarki :) Pozdrawiam i czekam na wpisy piwo-edukacyjne
6 cze 2013 at 14:40
Kopyr wysunął tezę, że to piwo wcale takie dostępne nie będzie – a raczej cała warka sprzeda się na pniu, jak było w przypadku pierwszej warki weizenbocka (i do przeciętnego Kowalskiego raczej nie dotrze) ;)
6 cze 2013 at 20:59
Ale kolejne Warki Weizenbocka są stosunkowo łatwo dostępne, a zakładam, że nie tylko jedna warka poleci do sklepów :)
9 lip 2013 at 06:54
Ja kupiłem w osiedlowym sklepie z piwem :) więc można powiedzieć , że jest dostępne ;) Cena 6 zł. Smak zacny. Polecam
11 lis 2013 at 16:52
Można dostać gdzieś piwa z Kormorana w kujawsko-pomorskim?